Idag var det Sturehov som stod för motståndet. En mycket svårare motståndare än Arvika. Förlust med 3 – 0 och inte så mycket att säga om det förutom att; varför måste ett lag som spelar så bra vara så fult och gnälligt. Det var en rejält tuff match med mycket hårt spel.
KB rycket dock upp sig efter 3 – 0 och avslutade matchen på ett fint sätt. Fick igång spelet och kämpa ända till sista minuten.
Hugo var på spelhumör
Mycket bra idag var bland annat Adam
Adam hade en av Sturehovs bästa spelare emot sig.
Den ene spelaren efter den andre bet i gräset.
Här är det Carl-Johan och en Sturehovspelare. Tyvärr hade KB glömt sitt Italienska-kylspray hemma så medan Sturehovarna rullade runt på gräset och sprejad kylspray både här och där så spelarna kunde återkomma i spel efter sisådär 30 sekunder fick CJ utgå för resten av matchen.
Kan någon förklarar vad som hände?
”Indirekt frispark blir det framförallt vid offside, obstruktion eller om målvakten håller bollen med händerna i mer än sex sekunder, eller plockar upp bollen med händerna efter en bakåtpassning. En indirekt frispark får inte slås direkt i mål, utan måste röra vid en annan spelare först.”
Av kommentarerna om Hugo kan man ju märka att de vet vem han är, och att det nog är rädda för honom. Han klarar ju av att stå upp mot dessa fula och oärliga Sturehovare och också ge tillbaka! Klart de ville ha honom av planen.
En merit för Hugo att inte vara älskad i Örebro 😉 men uj så omogna ledare och föräldrar!
Ska det där vara Sveriges bästa 99-lag :-(( Visst är de bra men ….. nääe
Ok, för frispakren då. Det var ju lite svårt att se. En sådna frispark vann vi serien på sista året jag spelade. Dubbelsignal och begär inte avstånd och så att det finnsminst två i ett fotbollslag som kan tänka.
Men, precis som frilägesutvisning har blivit målchansutvisning för det kunde bli väldigt absurda situationer så ska det verkligen vara menat som en bakåtpassning! Det verkar ju inte direkt så, elller … men vi var ju i Örebro!
Hugos summering av matchen är dock riktigt bra.
Det är inte bra för svensk fotboll att ett av Sveriges bästa 99 lag bara slår lång bollar på två stora toppforvards
Frisparken kom till av att en KB spelare skulle rensa bort bollen, men Kim gick in och tog den. Domaren dömer för otillåten bakåtpassning alltså precis som MFF -IFK G
Hugo krängt av både en förälder och Sturehovs tränare. När Hugo sa åt han att gå av planen för där är det inte tillåtet för tränare att vara. Så svarade Tränaren att han skulle börja spela fotboll eller gå av plan och spela hockey istället. han skrek vid ett flertal tillfällen att Hugo spelade fult och skulle ha kort. Föräldern som hjälpe killen som fick ont i ryggen (se din bild ovan) sa till domaren: ge han ett rött kort och nickade åt Hugo.