Tommy rapportera: Har just kommit hem från matchen Hallsberg/Kumla – Arvika (U 15-serien) som spelades i Hallsberg. Vårt lag fick stryk med 0-7 (skottstatistik 25-41). Våra grabbar höll bra i en och en halv period (0-1) men sedan orkade man sannolikt inte längre, varken fysiskt eller mentalt. Arvika hade 3 st 97:or, en 99:a och resten 98:or så det gick undan värre och dessutom var några av ”ganska” stora. Richard hade att mota en 97:a som var huvudet längre, då blir det tufft. Det är ju som Eva skrev i bloggen – vårt lag är i denna serie för att lära och pröva på och inte för att vinna. Tyvärr är det ju så att eftersom motståndarna både är större/kraftigare och att spelet går snabbare så är det ju lätt att våra killar råkar ut för skador (ofrivilligt). I dag var det två spelare som fick lämna isen. Jag tror inte att det i för sig var så allvarliga skador men ändå tillräckligt för att inte kunna fortsätta. Hursomhelst så tycker jag Richard, som vanligt, gjorde bra ifrån sig även om han vid ett av målen blev frånåkt så motståndaren blev ensam med målvakten. Jag tror dock att utan det bra målvakts- och backspel vi hade, så skulle förlusten ha blivit ännu större.